• slider

O nas

Gospel Rain to kilkudziesięcioosobowy zespół, tworzony przez charyzmatyczny pop-gospelowy chór, wspierany przez znakomitych solistów i instrumentalistów. To zespół o niezwykłej energii i spontaniczności koncertowej, która objawia się w autentycznym, żywym kontakcie z publicznością.

Gospel Rain jest jednym z najstarszych zespołów w Polsce, stworzonych z chrześcijańskiej inspiracji. W roku 2021 świętował swój jubileusz 30-lecia istnienia. Grupa zebrała się po raz pierwszy w Lublinie w sierpniu 1991 roku, bezpośrednio po historycznym Światowym Spotkaniu Młodzieży w Częstochowie, w którym wziął udział Jan Paweł II. Założycielem i liderem zespołu jest Grzegorz Głuch – kompozytor, aranżer, wokalista, animator środowiska muzyki gospel.

W dorobku fonograficznym Gospel Rain znajdują się cztery płyty. W początkach 2016 roku ukazała się najnowsza koncertowa płyta OGIEŃ, zawierająca nowe piosenki autorstwa Grzegorza Głucha i innych członków zespołu. Zaproszenie do udziału w nagraniach płyty przyjęli Łukasz i Paweł Golcowie, bodaj najbardziej znany polski muzyczny duet braci-bliźniaków, rozpoznawalnych głównie jako liderzy zespołu Golec uOrkiestra.  W nagraniach wzięli także udział: Olga Szomańska – znakomita wokalistka, aktorka, niezapomniany głos oratoriów Piotra Rubika, Kasia Dereń – jeden z najbardziej obiecujących głosów polskiej sceny, a także Mate.O, kompozytor i autor tekstów wielu hymnów i pieśni chwały, mistrz interpretacji i pasji śpiewania. Całości dopełniły frazy orkiestry smyczkowej, kierowanej przez Michała Ostrowskiego.

W kolekcji zespołu znajdują się także: koncertowy album „N” (2011) z udziałem: Patrycji Goli, Olgi Szomańskiej, Adama Krylika i FPS, wydany na CD i DVD oraz dwie płyty studyjne: Startooj (2006) oraz Ten, Kto przychodzi (2000). Ponadto owocem aktywności zespołu są wykonania i nagrania kolęd (w ramach projektu Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu), pieśni wykonywane podczas wielkopostnej trasy Wykupieni oraz imponująca ilość własnych aranżacji do znanych utworów oraz hymnów.

Zespół sięga do wielu źródeł i inspiracji muzycznych, jego twórczość jest przebojową fuzją muzyki gospel, praise&worship, soul, a także owocem fascynacji stylistyką hip-hopu czy brzmień gitarowych. Specyficzne brzmienie Gospel Rain opiera się na nowoczesnej aranżacji chóru, dynamice zespołu instrumentalnego oraz dużej różnorodności stylistycznej piosenek, w zdecydowanej większości autorskich.

Zespół jest także współtwórcą i głównym wykonawcą wielkich, plenerowych Koncertów Chwały (2003-2015), gromadzących corocznie w wieczór Bożego Ciała w Lublinie kilkunastotysięczną widownię. Koncerty Chwały w Lublinie to jedno z największych chrześcijańskich, cyklicznych spotkań, odbywających się w Polsce.

Gospel Rain dał się poznać szerszej publiczności dzięki telewizyjnemu koncertowi kolęd, jaki został nagrany wspólnie z Golec uOrkiestra w grudniu 2013 roku na Jasnej Górze w Częstochowie. Wspaniały i przygotowany z ogromnym rozmachem koncert wyemitowany w TV POLSAT obejrzało w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia aż 4 miliony widzów. Kolędy i pastorałki, wsparte aranżacjami chóru w opracowaniu Grzegorz Głucha znalazły się na płycie wydanej na CD i DVD, która osiągnęła status platynowej! Ogromny sukces projektu przyczynił się do dalszej współpracy obu zespołów.

W wyjątkowym 2016 roku – w czasie odbywających się Światowych Dni Młodzieży – Gospel Rain był obecny na najważniejszych miejscach spotkań tysięcy pielgrzymów. Wraz z Golec uOrkiestra zespół odpowiadał za muzyczną oprawę spotkania Papieża Franciszka w wolontariuszami z całego świata w krakowskiej Tauron Arenie. Wcześniej, na stadionie Lublin Arena poprowadził jedno z największych młodzieżowych spotkań w historii Lublina – Arena Młodych zgromadziła tysiące pielgrzymów z całego świata, którzy przyjechali do Lublina przed krakowskimi obchodami ŚDM.

Zespół współpracował wielokrotnie ze znakomitymi muzykami, w tym z: Golec uOrkiestra, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Lampertem, Piotrem Cugowskim, Kubą Badachem, Marylą Rodowicz, Moniką Kuszyńską, Olgą Szomańską, Patrycją Golą, Beatą Bednarz, Mateuszem Pospieszalskim, Natalią Niemen, Mate.o, Adamem Krylikiem, z raperami Kolah i Full Power Spirit, Piotrem Nazarukiem, Romualdem Lipko, Pawłem Zareckim, a także z Ewą Urygą, Markiem Radulim, Krzysztofem Zalewskim, Pawłem Bębenkiem i innymi.

Gospel Rain koncertował u boku największych gwiazd polskiej muzyki. Nagrywał także partie chóralne do kilku piosenek Maryli Rodowicz (w tym do piosenki Dalej Orły nagranej na Euro 2012), partie chóru do piosenki Leć muzyczko, która została na nowo zaaranżowana w 2014 roku z okazji kanonizacji Jana Pawła II wspólnie z Golec uOrkiestra, Anną Wyszkoni, Piotrem Cugowskim, Kubą Badachem, Ryszardem Rynkowskim i innymi. Gospel Rain można usłyszeć także na płytach takich gwiazd jak: Irena Santor, Zdzisław Sośnicka czy Felicjan Andrzejczak.

GOSPEL RAIN jest znakomitym zespołem koncertowym, znanym zarówno z własnych projektów, jak i wielkich przedsięwzięć, realizowanych z wybitnymi muzykami. Spotkania z nim stają się niezapomnianym przeżyciem muzycznym i duchowym. Ogromna energia, pasja, siła głosów i instrumentów oraz mocny przekaz stały się znakiem rozpoznawczym zespołu.

W 2002 roku Gospel Rain wystąpił jako reprezentant Polski podczas Światowych Dni Młodzieży zwołanych przez Jana Pawła II w Toronto w Kanadzie. Brał udział w wielu koncertach telewizyjnych i radiowych, między innymi: dla programu Raj w 2003 (TVP1), Pokolenie JPII – Strefa błogosławieństw w 2007 (TVP Lublin), Podziel się radością w 2007 (TVP2), nagrywał dla TVP, TVN czy Radia Lublin. Występował na najważniejszych festiwalach, m.in. Gospel Camp Meeting, Song of Songs, Stróże Poranka oraz na kilkuset koncertach w Polsce i za granicą. W pamiętnych dniach odejścia Jana Pawła II 2005 roku prowadził służbę muzyczną dla 50 tysięcy ludzi zgromadzonych w Lublinie. Zespół był muzycznym animatorem podczas spotkań pod przewodnictwem o. Johna Bashobory (Uganda), ks. Toma DiLorenzo (Boston, USA), Marii Vadii (Kalifornia, USA) czy Amy Lingamfelter (Kansas City, USA). Zespół wielokrotnie organizował i prowadził warsztaty muzyczne w ośrodkach w całej Polsce.

Gospel Rain wystąpił w wielkim koncercie telewizyjnym (TV Polsat), jaki odbył się w kwietniu 2014 roku na Placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji kanonizacji Jana Pawła II, śpiewając u boku Kasi Kowalskiej, Urszuli, Jorgosa Skoliasa, Wojciecha Waglewskiego, Mateusza Pospieszalskiego oraz zespołów Raz Dwa Trzy, Pectus, T. Love i Zakopower. Jeszcze w tym samym roku w niezwykłym koncercie Śpiew Murów’ 44, jaki odbył się z okazji 70-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mieliśmy zaszczyt zaśpiewać m.in. u boku Adama Nowaka, Kingi Preis, Janusza Radka, Natalii Niemen, Stanisławy Celińskiej, Mateusza Pospieszalskiego.

 

www.gospelrain.pl

www.facebook.com/GospelRain

strona główna