• slider

koncert chwały

13/09/2014

koncert

Koncert Chwały w Lublinie to jedno z największych, cyklicznie organizowanych wydarzeń ewangelizacyjnych w Polsce, którego od samego początku istnienia siłą napędową jest Gospel Rain. W ciągu kilkunastu edycji koncertu mogliśmy współpracować z takimi artystami, jak: Mieczysław Szcześniak, Natalia Niemen, Mate.o, Patrycja Gola, Olga Szomańska, Ewa Uryga, Monika Kuszyńska, Andrzej Lampert, Adam Krylik, Bartek Jaskot, Kolah, Full Power Spirit, Paweł Bębenek, Krzysztof Zalewski, Iwona Dreger, Adam Rymarz. Wśród prowadzących koncerty byli między innymi: Krzysztof Ziemiec, Jan Pospieszalski, Przemysław Babiarz, Tomasz Zubilewicz czy Małgorzata Siennicka,

Pomysł organizacji Koncertów Chwały w Lublinie zrodził się wiosną 2003 roku, dzięki inicjatywie ks. Mirosława Ładniaka (do dziś dyrektora koncertu), Jana Pospieszalskiego, a następnie zaproszonego do współpracy Grzegorza Głucha, lidera Gospel Rain, Głównym powodem organizacji pierwszego Koncertu Chwały w czerwcu 2003 roku stała się obecność w Lublinie Krzyża Światowych Dni Młodzieży, przekazanego młodym ludziom przez Papieża Jana Pawła II. Już wówczas miejscem koncertów stał się centralny punkt miasta – plac Litewski. Mało kto mógł przypuszczać, że z tego spontanicznie podjętego pomysłu zrodzi się historia jednego z największych koncertów muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Od początku był on przestrzenią żywej modlitwy uwielbienia, budowanej przez muzykę, słowo, teatr, wizualizację, świadectwo, aż wreszcie po obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Specyfikę koncertu tworzą specjalnie przygotowane, co rok, pieśni chwały – zarówno te napisane specjalnie na tę okazję (a było ich już naprawdę wiele), jak odkrywane i no nowo zaaranżowane hymny, głęboko zakorzenione w tradycji Kościoła. Trudno wyliczyć, ale z pewnością lista utworów zaśpiewanych w czasie koncertu, opracowanych w wielogłosowych aranżacjach z pewnością przekracza liczbę stu kompozycji.

Na scenie Koncertu Chwały co rok śpiewa równocześnie 150 chórzystów, w tym ponad stuosobowy, Chór dla Jezusa, stworzony co roku w czasie kilkudniowych warsztatów. Niezwykłe jest to, że od lat liczba zainteresowanych śpiewaniem w Chórze dla Jezusa znacznie przekracza liczbę dostępnych miejsc.

Strona internetowa koncertu

www.koncertchwaly.lublin.pl